Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne? Co wybrać?

Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne? Co wybrać?

Promocja i Reklama

Wykańczasz dom i zastanawiasz się nad montażem osłon okiennych? W obecnych czasach funkcjonuje parę skutecznych technologii, spośród których możesz wybierać. Do najpopularniejszych rozwiązań należą rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe. Zanim zdecydujesz się na ich zakup, zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej na temat dzielących ich różnic. Z pewnością pomoże Ci to w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Rolety zewnętrzne – zalety

Wybór odpowiednich rolet zewnętrznych zapewnia dość spory komfort. Stanowią one doskonałą izolację akustyczną. To szczególnie przydatna zaleta, jeżeli dom usytuowany jest blisko ruchliwej drogi. Dzięki wytrzymałej konstrukcji stanowią też dobre zabezpieczenie antywłamaniowe.

W okresie zimowym rolety zewnętrzne zapobiegają nadmiernej utracie ciepła, dzięki czemu można z ich pomocą zmniejszyć koszty ogrzewania. W lecie są doskonałą ochroną przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i nagrzewaniem się pomieszczeń. Dzięki temu nawet w trakcie upalnej pogody, we wnętrzu domu może panować przyjemny chłód.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać dla swojego domu? Osłony tego rodzaju są dość uniwersalne pod kątem wizualnym. Znakomicie sprawdzają się zarówno w nowoczesnych bryłach, jak i bardziej tradycyjnej stylistyce. Występują w bardzo bogatej gamie kolorystycznej, co pozwala na dość swobodne dobranie ich pod własne gusta.

Wśród częstych pytań odnośnie osłon okiennych pojawia się też kwestia tego, czy rolety zewnętrzne można odliczyć od podatku. Niestety, ale aktualnie obowiązujące przepisy nie zapewniają w tej kwestii ulg.

Żaluzje fasadowe – korzyści

Kolejnym z powszechnie stosowanych rozwiązań w kwestii montażu osłon okiennych są żaluzje fasadowe. W porównaniu do rolet zewnętrznych są dużo lżejszą konstrukcją i pod kątem estetycznym nie są tak bardzo dominujące. Żaluzje umożliwiają płynną regulację kąta nachylania listew, dzięki czemu można kontrolować stopień zaciemnienia panującego we wnętrzu. W pełni zasłonięte powstrzymują większość promieni słonecznych i skutecznie zabezpieczają pomieszczenia przed zbytnim nagrzaniem.

Podobnie jak w przypadku rolet zewnętrznych, żaluzje występują w bardzo wielu wersjach kolorystycznych. Z tego powodu łatwo dopasować je do różnego rodzaju fasad. Można także wyposażyć je w czujniki pogodowe, dzięki którym będą automatycznie dostosowywać stopień zaciemnienia do intensywności słońca. Są więc nie tylko estetyczne, ale też bardzo praktyczne.

Co jest lepsze? Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne? Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Oba rozwiązania mają swoje plusy i dużo zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli szukasz maksymalnego stopnia zaciemnienia i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, to rolety będą dla Ciebie lepszym wyborem. Gdy chcesz nieco więcej elastyczności, warto pomyśleć o żaluzjach. Niezależnie od preferencji, dokonaj wyboru już na etapie projektu budowlanego. Dzięki temu w optymalny sposób przygotujesz fasady do montażu odpowiadającej Ci opcji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź naszą stronę i sprawdź Rol-Dan systemy żaluzjowo-roletowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments