Wyświetlacze LCD – budowa, zasada działania, rodzaje wyświetlaczy

Wyświetlacze LCD – budowa, zasada działania, rodzaje wyświetlaczy

Wyświetlacze LCD są urządzeniami, które wyświetlają obraz w wyniku zjawiska polegającego na zmianie polaryzacji światła w wyniku zmiany zorientowania cząsteczek ciekłego kryształu. Zmiana orientacji tych cząsteczek determinowana jest przez wpływ zewnętrznego pola elektrycznego. Jak działają, z czego są zbudowane i jakie są rodzaje wyświetlaczy LCD?

Czym jest i jak działa wyświetlacz LCD?

Wyświetlacz LCD składa się: z cienkiej warstwy ciekłego kryształu, szklanego podłoża, elektrody zmieniającej orientację kryształu, warstw polaryzacyjnych prostopadłych względem siebie oraz ze źródła światła.

Działanie wyświetlaczy LCD polega na tym, że dwie prostopadłe do siebie elektrody wytwarzają jeden piksel. W przypadku różnicy potencjałów kryształy układają się w pozycji prostopadłej do powierzchni elektrod. Z kolei w przypadku braku różnicy potencjałów polaryzacja światła zmienia orientację o 90 stopni. Warto zaznaczyć, że w przypadku zmiany polaryzacji piksel wyświetlany na wyświetlaczu LCD zaczyna świecić. W przeciwnym wypadku, czyli bez zmiany polaryzacji, piksel nie świeci.

Rodzaje wyświetlaczy LCD

Wyświetlacze LCD można skategoryzować wedle wielu kryteriów podziału. Wśród podstawowych można wymienić m.in. rodzaj wyświetlacza. Pod tym względem wyróżnia popularne wyświetlacze LCD cyfrowe, wyświetlacze LCD alfanumeryczne oraz wyświetlacze LCD graficzne.

Pod względem technologii, w której wykonano wyświetlacz, należy wymienić przede wszystkim wyświetlacze LCD, TFT, a także podrzędne technologie: COG, FSTN Negative i Postivie, STN Negative i Postive czy VA Negative.

Wyświetlacze LCD cyfrowe

Wyświetlacze LCD, TFT oraz IPS to ekrany, z którymi mamy najczęściej do czynienia podczas użytkowania smartfonów, telewizorów oraz innej elektroniki użytkowej. Tego typu wyświetlacze zapewniają wysoką jakość wyświetlanego obrazu, relatywnie niski pobór energii elektrycznej, a także niewielkie koszty produkcyjne (poza IPS, które wciąż są dosyć drogie w produkcji).

Obecnie najpopularniejszym rodzajem cyfrowych wyświetlaczy LCD są wyświetlacze LCD STN (z ang. Super Twisted Nematic). Są to wyświetlacze, które cechuje wysoka energooszczędność. Niemniej, do ich sporych wad należy zaliczyć słabą widoczność przy intensywnym oświetleniu słonecznym.

Wyświetlacze LCD graficzne i alfanumeryczne

Wyświetlacze alfanumeryczne i graficzne przeznaczone są głównie do użytku półprofesjonalnego i profesjonalnego. Najczęściej spotkamy je w branży przemysłowej czy podczas różnego rodzaju realizacji elektronicznych.

Wyświetlacze alfanumeryczne mają niewielką liczbę aktywnych segmentów i tym samym mogą wyświetlać dość ograniczoną liczbę znaków. Z kolei wyświetlacze graficzne pozwalają na wyświetlanie większej liczby znaków, a tym samym umożliwiają przekazywanie większej liczby informacji.

Najczęściej wyświetlacze LCD alfanumeryczne i graficzne pozwalają na umieszczenie na ekranie od jednej do czterech linijek znaków, przy czym na każdą linijkę przypada od 8 do nawet 20 znaków.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

stół joola

Znaleziony temat: stół joola Jak urządzić idealne wnętrze z meblami Joola? Marzą Ci się nowoczesne i stylowe meble do swojego domu? A może jesteś fanem

Czytaj więcej »

łóżko dla 4 latka

Znaleziony temat: łóżko dla 4 latka Jak urządzić pokój dla 4-latka: inspiracje meblowe i dekoracyjne Urządzenie pokoju dla czterolatka może być prawdziwą przyjemnością, ale także

Czytaj więcej »

o malowanie

Znaleziony temat: o malowanie Poradnik: Malowanie, budowa, remont – jak odnowić swoje wnętrze Marzysz o odświeżeniu swojego domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? W

Czytaj więcej »

hydraulik doppelnippel

Znaleziony temat: hydraulik doppelnippel Hydraulik doppelnippel – poradnik budowy, remontu i naprawy Hydraulik doppelnippel to element, który odgrywa ważną rolę w instalacjach hydraulicznych. Jest to

Czytaj więcej »

domki letniskowe 6 osobowe

Znaleziony temat: domki letniskowe 6 osobowe Domki letniskowe 6 osobowe – idealne miejsce na wakacje dla całej rodziny Planując letni wypoczynek, wiele osób decyduje się

Czytaj więcej »

aranżacje kuchnia szara z drewnem

Znaleziony temat: aranżacje kuchnia szara z drewnem salony, łazienki, kuchnie, styl, trendy, dekoracje, meble, kolory, dodatki, oświetlenie, funkcjonalność, harmonia, estetyka. Aranżacje kuchni szara z drewnem

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x