Tylko betonowa podłoga pozwoli Ci zapewnić właściwą izolację Twojego domu, jak również solidny fundament. Chcesz zrobić betonową posadzkę? W takim przypadku lepiej jest mieć solidną wiedzę na temat murarstwa i skuteczną metodę.
Wykonanie posadzki betonowa. Krok po kroku
Różne rodzaje posadzek betonowych.
Pojęcie posadzki betonowej może obejmować różne rodzaje prac murarskich. Rzeczywiście, istnieją różne rodzaje podłóg betonowych, których wspólnym punktem jest służyć jako fundament i zapewnić izolację domu od podłoża.
Aby wykonać betonową podłogę, można wybrać jeden z następujących rozwiązań.
1. Płyta betonowa.
Najczęstszym sposobem wykonania posadzki betonowej jest zalanie jej płytą betonową. Następnie płyta jest wylewana bezpośrednio na podłogę, po prostu zabezpieczona folią izolacyjną i uszczelniającą.
2. Deskowanie stalowe.
Szalunki stalowe będą idealnym rozwiązaniem stropów betonowych do renowacji. Rzeczywiście, pozwala to na ułożenie betonowej podłogi bezpośrednio na istniejących belkach. Beton może wtedy poprawić izolację domu i wzmocnić jego konstrukcję.
3. Podłoga z belkami.
Podłoga z belek jest bardziej złożoną posadzką betonową, która m.in. umożliwia dotarcie do fundamentów. Będzie to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz, aby przewody rurowe w domu pozostały dostępne, nawet po ułożeniu betonowej podłogi. Sieć belek i kratownic podtrzymuje ten rodzaj posadzki betonowej.
Wykonywanie posadzki betonowej.
Należy pamiętać, że ten rodzaj posadzki betonowej pozostaje skomplikowany do osiągnięcia. Jeśli w przeszłości nigdy nie wykonywano prac murarskich, nie należy ryzykować budowania tego typu konstrukcji samodzielnie. Zalecamy, aby zapytali Państwo o ofertę na posadzki betonowe od kompetentnych specjalistów. Nie należy zapominać, że źle wykonana praca może mieć poważne konsekwencje i w końcu kosztować o wiele więcej niż praca wykonywana przez fachowca murarza.
Jeśli czujesz się na siłach, aby wylać betonową podłogę, oto dobra metoda wykonania podłogi z belek.
1. Wstępne badanie. Przede wszystkim konieczne jest dokładne obliczenie wymiaru stropu oraz wymaganej ilości belek i belek. Aby to zrobić, będziecie systematycznie przechodzić przez betonowy plan posadzki. Nie zapominajcie, że wasza podłoga z legarów będzie podtrzymywać dom, więc trzeba będzie ją wykonać z powagą.
2. Przygotowanie podłogi rozpoczniemy od ułożenia różnych legarów na wysokości ściany. W razie potrzeby zostanie użyty dźwig lub kilka osób będzie współpracować przy ustawianiu legarów. Wszystkie belki muszą być umieszczone.
3. Po ułożeniu legarów można je rozłożyć na każdym legarze, tak aby pokryć całą powierzchnię posadzki betonowej. Należy uważać, aby nie nadepnąć na belki podnośnikowe, ponieważ grozi to upadkiem. Następnie umieścić siatkę drucianą. Po zainstalowaniu legarów należy w razie potrzeby wezwać elektryka w celu przeprowadzenia przewodów.
4. Po przygotowaniu podłogi i ułożeniu siatki drucianej należy wylać beton. Zazwyczaj używa się grubości około 5 centymetrów. Lepiej jest wlać płytę za jednym zamachem, w idealnych warunkach pogodowych. Beton powinien być pozostawiony do wyschnięcia na kilka tygodni przed umieszczeniem jakiegokolwiek ładunku.
Naturalnie, podłoga z legarów musi być przygotowana z dużym wyprzedzeniem, zarówno pod względem doboru materiałów, jak i układu podłogi. Preferowana jest praca na planie sporządzonym przez architekta.