Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

Planowane kolosalne podwyżki za wywóz odpadów i segregacja śmieci były celem dyskusji na spotkaniu zarządców nieruchomości z urzędnikami. Pojawiły się różne propozycje rozwiązań, m.in. wprowadzenie systemu EKO AB czy częściowa segregacja we relacjach.

Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

 

Przypominamy; już za mało tygodni niesegregowanie odpadów może zostać się luksusem: cena odbioru takich śmieci ma wzrosnąć aż pięciokrotnie – to cel uchwały, który szybko w poniedziałek będzie głosowany przez radnych Rady Miasta. Gdy się okazało, dla ludzi wspólnot, największym przedmiotem jest zdyscyplinowanie wszystkich ludzi do sortowania śmieci. Podczas spotkania pojawiły się to pytania, co sprawić, aby ci, którzy pamiętają o środowisko, nie musieli ponosić odpowiedzialności finansowej za osoby, które nie myślą tego wydawać.

– Ludzie będziemy potrzebowaliby zacząć segregować śmieci – mówiła Ewa Pełechata, wiceprezydent do historii gospodarczych.

Dlaczego? Bo, w związku z prowadzoną sukcesywnie z lat, unijną polityką, od 2021 roku nie będzie w zespole możliwości oddawania odpadów niesegregowanych. – Stoimy pod ścianą – mówił radny Łukasz Zięba – Nie zakłamiemy rzeczywistości, musimy segregować śmieci, musimy nauczyć politykę informacyjną, od przedszkola po seniorów.

Samorządowiec i zarządca jednej ze grup podkreślał, że grzechem było obniżenie przez ubiegłą kadencję rady, ceny za niesortowanie śmieci. – Tym jednym zniweczyliśmy kilka lat pracy. Nauczyliśmy, że niesortowanie się opłaca – mówił Zięba. O konieczności wdrożenia odpowiedniej polityki informacyjnej mówili jeszcze inni ludzie wspólnot.

Dużo czasu zajęła i dyskusja nad tzw. systemem EKO AB czyli wprowadzeniem ekodomków, w jakich osoby zatrudnione mogłyby działać odbioru śmieci od ludzi i kwalifikowania ich. Według autora systemu inżyniera Andrzeja Bartoszkiewicza, daje on na powracanie do 80 procent odpadów komunalnych. Bartoszkiewicz był gościem spotkania na zaproszenie Macieja Bejnarowicza, lidera klubu PiS w Radzie Miasta. Bejnarowicz już jako kandydat na prezydenta, wskazywał, że tzw. mini PSZOKI mogą być sumą na fakt sortowania braków w centrum.

Plus także wtedy podejście nie jest zawsze doskonałe. Pojawiły się pytania m.in. o usytuowanie ekopawilonów czy ilość głów w nich wytwarzających, jaką ze powodu na turystyczny charakter miasta, trudno jednoznacznie oszacować. Faktem jest jednocześnie, że także ten system będzie potrzebował od ludzi częściowej segregacji śmieci.

Przypominamy; zapowiadane podwyżki za odbiór odpadów płyną ze zwiększenia przez rząd opłat za tzw. czerpanie ze środowiska, a jeszcze przyszłorocznego wzrostu wartości m.in. energii elektrycznej.

W udostępnionym przez nas materiale video autorzy prezentują funkcjonowanie systemu EKO AB. A Wy co pamiętacie o takim podejściu?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

hydraulika pkd

Znaleziony temat: hydraulika pkd Hydraulika w budownictwie – poradnik dla remontujących Hydraulika jest jednym z kluczowych elementów każdego budynku. Odpowiednie funkcjonowanie instalacji hydraulicznej ma ogromne

Czytaj więcej »

pokój ma wymiary 6m na 4m

Znaleziony temat: pokój ma wymiary 6m na 4m Jak urządzić pokój o wymiarach 6m na 4m? Planując urządzenie pokoju o konkretnych wymiarach, warto wziąć pod

Czytaj więcej »

łazienka modułowa cena

Znaleziony temat: łazienka modułowa cena Artykuł poradnikowy: Łazienka modułowa – cena i możliwości zastosowania Łazienka modułowa to innowacyjne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością.

Czytaj więcej »

malowanie pokoju 20m2 cena

Znaleziony temat: malowanie pokoju 20m2 cena Malowanie pokoju 20m2 – poradnik dla początkujących Malowanie pokoju to jedno z najpopularniejszych zadań podczas remontu czy odnowienia wnętrza.

Czytaj więcej »

lombardsiedlce.pl

Strona: lombardsiedlce.pl kategoria tematyczna: Lombard Lombard Siedlce – najlepsze miejsce na szybkie i korzystne pożyczki pod zastaw! Witamy na stronie internetowej Lombard Siedlce! Jesteśmy profesjonalną

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x