Układ jadalni: jak zaaranżować meble

Układ jadalni: jak zaaranżować meble

Artykuł miesiąca Poradnik Prasóweczki Prasówki

Przy aranżacji mebli do jadalni należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, zwłaszcza gdy jadalnia jest jednym z najczęściej uczęszczanych pomieszczeń w domu, a stół jadalny jest miejscem, w którym chcesz, aby ludzie lubili siedzieć i gromadzić się. Przed zakupem mebli do jadalni należy rozważyć kilka rzeczy – są to podstawowe pytania, które pomogą Ci na dłuższą metę i usprawnią Twoje decyzje. Po pierwsze, ile osób będzie jadło przy Twoim stole? Czy Twoja jadalnia będzie służyć wielu celom? Czy wszystko będzie pasować?

Jeśli jeszcze nie masz mebli do jadalni, ten krótki przewodnik będzie Twoim ratunkiem. Jeśli kupiłeś już meble do jadalni, zanotuj, jak zmaksymalizować przestrzeń. Nikt nigdy nie będzie narzekał, że jego jadalnia wygląda lepiej niż wcześniej!

Zacznij od stołu
Stół to centralny element Twojej jadalni – to miejsce, w którym siedzisz i spotykasz się z rodziną i przyjaciółmi. Przed zakupem wymarzonego stołu do jadalni weź pod uwagę ilość miejsca, jaką masz w pomieszczeniu. Musisz upewnić się, że wokół stołu jadalnego jest wystarczająco dużo miejsca (zwykle od 1 do 1,5 m po każdej stronie), co pozwoli ci wygodnie poruszać się po przestrzeni i starannie wysuwać i wsuwać krzesła w jadalni.
Jeśli masz mało miejsca lub musisz wziąć pod uwagę pobliskie drzwi, pomyśl o zastosowaniu bardziej funkcjonalnego stylu stołu jadalnego – może to być okrągły stół jadalny lub stół rozkładany. Okrągłe stoły jadalne świetnie sprawdzają się w mniejszych przestrzeniach, ponieważ wykorzystują całą powierzchnię zewnętrzną i zazwyczaj mogą pomieścić więcej osób niż kwadratowy stół o podobnej wielkości. Na drugim końcu spektrum jest rozkładany stół do jadalni. Przez cały tydzień możesz zmaksymalizować wolną przestrzeń za pomocą mniejszego rozmiaru, ale masz również możliwość powiększenia rozmiaru stołów, gdy masz więcej gości lub organizujesz większe wydarzenie.

Oświetlenie
Nigdy nie lekceważ potęgi oświetlenia. Oświetlenie może zmienić cały nastrój w pomieszczeniu, a dobre rozmieszczenie lamp sufitowych jest niezbędne w jadalni.
Umieszczenie stołu w jadalni pod lampą wiszącą to świetny sposób na zaprezentowanie zarówno światła, jak i mebli w jadalni. Jeśli nie masz takiej możliwości, pomyśl o stworzeniu układu, który maksymalizuje pobliskie naturalne światło lub funkcję lampy podłogowej. W ten sposób możesz podnieść nastrój pomieszczenia i jednocześnie podkreślić wybrane przez siebie meble do jadalni.
Dywany
Dywan może służyć wielu celom. Chroni podłogę przed zadrapaniami i plamami. Jeśli masz dzieci, zwierzęta lub jeśli organizujesz rodzinne obiady, łatwo zmywalny dywan to rozsądna inwestycja.
Dywaniki mogą również służyć do określenia przestrzeni pomieszczenia. Jeśli masz dużą jadalnię, dywan może sprawić, że meble do jadalni będą lepiej wypełniać przestrzeń. W przeciwnym razie meble do jadalni mogą wydawać się nieistotne i małe w większym pomieszczeniu, jeśli nie ma dywanika.
Możesz również użyć dywanu, aby podkreślić kolory krzeseł i stołu. Jeśli masz krzesła z odrobiną czerwieni, czerwony dywan może połączyć wygląd Twojego pokoju.
Ponadto dywaniki są wygodne dla stóp, gdy siedzisz przy stole. Jeśli zdecydujesz się na dywan, rozważ zakup takiego, który rozciąga się na około metr lub więcej po każdej stronie stołu. Może to zapobiec zaczepianiu się krzeseł o krawędzie dywanu podczas wsuwania.

Funkcja jadalni

Czy w Twojej jadalni odbywać się będą fantazyjne biesiady z wieloma przyjaciółmi lub kameralne posiłki z kilkoma osobami? Czy zmaksymalizujesz przestrzeń w ciągu dnia i zamienisz ją w domowe biuro, czy po prostu będzie używana wieczorami? Określenie funkcji pomieszczenia jest również istotne przy rozważaniu, jakie rodzaje mebli do jadalni wybierzemy.
Jeśli potrzebujesz organizować posiłki dla wielu osób, polecamy większy stół. Jeśli jednak rozrywka nie znajduje się wysoko na Twojej liście priorytetów, rozważ stół, który preferujesz, zamiast skupiać się na rozmiarze.
W przypadku mniejszych grup preferowane są stoły kwadratowe i okrągłe. Tego typu stoły utrzymują wszystkich blisko siebie, jednocześnie maksymalizując przestrzeń wokół nich. Jeśli szukasz funkcjonalnego stołu o modnym designie, okrągły stół do jadalni zapewnia to, co najlepsze.

Umiejscowienie krzeseł
Ustawiając krzesła do jadalni, zostaw wystarczająco dużo miejsca po lewej i prawej stronie na miejsce na łokcie każdej osoby (i przestrzeń osobistą). Z tego samego powodu nie chcesz też zbyt wielu krzeseł wokół stołu. Nie powinieneś ściskać krzeseł obok siebie, aby zmieścić je pod stołem. Możesz chcieć, aby goście przy kolacji poznali się nawzajem, ale nie muszą się tak dobrze znać.
W mniejszych pokojach może wystąpić problem ze stołem całkowicie otoczonym krzesłami. Przydatną wskazówką w tym przypadku byłoby tylko otoczenie części stołu. Wokół stołu należy trzymać tylko tyle krzeseł, ile potrzeba na codzienne posiłki. Następnie, na specjalne okazje, gdzie potrzeba więcej krzeseł, możesz wziąć krzesła z innych pokoi dla swoich gości. Dzięki temu jadalnia jest mniej zagracona i wygodniejsza na co dzień.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments