Dla osób interesujących się automatyką bram czymś oczywistym jest, że to siłowniki odpowiadają za bezproblemowe funkcjonowanie bramy. Natomiast, jeśli ktoś dopiero poszukuje bramy pod swoje wymagania to powinien zapoznać się z tym, jakie są rodzaje siłowników i gdy już dobierze typ bramy, to będzie też wiedzieć, na jakie siłowniki się zdecydować.
Jaki siłownik wybrać dla konkretnej bramy?
Siłowniki w bramach przesuwnych to motoreduktory z silnikiem prądu stałego lub jednofazowym oraz z jednostopniową przekładnią ślimakową. W obudowie każdego takiego siłownika znajduje się również elektronika odpowiedzialna za jego pracę, czyli centrala. Dlatego sprawdzając napędy do bram przesuwnych zawsze należy rozglądać się za takimi, które w 100% dopasowane są do bramy. Najlepszym rozwiązaniem jest takie, by pochodziły one od tego samego producenta co brama. Przesuwanie bramy umożliwia specjalnie zaprojektowane koło zębate, wychodzące z boku siłownika. Jest ono bezpośrednio zazębione z listwą zębatą, biegnącą wzdłuż bramy. To pozwala na jej przesuwanie. Z kolei, w bramach skrzydłowych wyróżnia się trzy typy siłowników. Są to: siłowniki podziemne, siłowniki śrubowe oraz siłowniki z ramieniem przegubowym. Każdy spośród tych siłowników wyróżnia się inną budową, a także inne jest jego umiejscowienie na bramie. Różnią się one także sposobem przeniesienia napędu na skrzydło bramy. Siłowniki podziemne, jak sama nazwa wskazuje, zamocowane są pod powierzchnią gruntu, w okolicach zawiasu bramy. Siłowniki śrubowe mocuje się do metalowych słupków bramowych, o przekroju do 120 milimetrów. Z kolei, siłowniki przegubowe przeznaczone są do murowanych albo kamiennych słupków o większym przekroju. Mocuje się je do powierzchni słupka, od strony posesji. W siłownikach podziemnych i śrubowych napędy do bram umieszczone są w oddzielnych obudowach, a w siłownikach przegubowych wbudowane są w jeden z nich. Wyróżnia się także siłowniki garażowe, stosowane w bramach garażowych zautomatyzowanych. Zawierają one elektronikę sterującą oraz moduł silnika elektrycznego wraz ze zintegrowaną przekładnią ślimakową oraz z szyną pociągową pod postacią blaszanego lub aluminiowego profilu, o długości około 3 metrów, zamieszczonego pod sufitem – prostopadle do nadproża i nad otwartą bramą. Wzdłuż szyny znajduje się napędzany paskiem zębatym lub łańcuchem element przegubowy, zespolony z górną krawędzią górnego panelu bramy, co gwarantuje jego ruch wzdłuż prowadnic bramy.
Taka charakterystyka pozwala bezbłędnie wytypować siłowniki do tej bramy, jaka znajdzie się na konkretnej posesji. Jej właściciel nie musi się na tym znać bardzo dobrze, aczkolwiek poczuje się pewniej, gdy będzie mieć jakąkolwiek wiedzę w tym zakresie. Jeśli zaś czegoś nie będzie wiedzieć, to poradami służą doświadczeni instalatorzy.
Napęd do bramy zautomatyzowanej – co należy wiedzieć?
Wszystkie napędy do bram wjazdowych zautomatyzowanych w wyraźny sposób ułatwiają i usprawniają wjazd na teren posesji. Pozwalają otworzyć bramę, bez konieczności wychodzenia z samochodu. Tego typu urządzenia umożliwiające automatyczne otwieranie bramy można zamontować zarówno w bramach nowych, jak i w takich, które już stoją na terenie danej posesji. Dostępne na rynku napędy wyposażone są w sprzęgła bezpieczeństwa, unieruchamiające bramę w przypadku napotkania oporu. Ruch bramy może być na przykład zasygnalizowany migającym światłem lampy ostrzegawczej. Napędy do bram automatycznych pozwalają otwierać i zamykać bramę w różny sposób. Konkretne, wybrane przez właściciela posesji ustawienia pozwalają na: ponowne otwieranie w fazie zamykania, częściowe lub całkowite zatrzymanie. Częściowe zatrzymanie polega na zatrzymaniu poruszającej się bramy z następującym przełączeniem na zamykanie automatyczne. Jeśli zaś chodzi o całkowite zatrzymanie, to jest ono efektem zatrzymania się bramy z następnym wyłączeniem ewentualnego cyklu automatycznego zamknięcia. W celu ponownego uruchomienia bramy należy nacisnąć przycisk lub posłużyć się pilotem. Wybór akcesoriów do otwierania bramy uzależniony jest już od prywatnych upodobań właściciela posesji. Warto wiedzieć, że w skład urządzeń zaliczających się do automatycznego otwierania bramy wchodzą: wspomniane powyżej siłowniki przeznaczone do konkretnego typu bramy, sterownik z odbiorem radiowym, antena, pilot, lampa ostrzegawcza, wyłącznik na klucz, fotokomórki oraz zderzaki. Można zaopatrzyć się we wszystkie te elementy, lub tylko w niektóre. Jednocześnie, siłowniki zaliczają się do tych elementów, o jakich na pewno nie można zapominać.
Automatyka bram to dziedzina coraz prężniej się rozwijająca. Także siłowniki dedykowane do konkretnych rodzajów bram stają się coraz bardziej innowacyjne. Oznacza to, że dobrze będzie poszerzyć swoją wiedzę ogólną, jak i sprawdzić wiele spośród siłowników, zanim ktoś zdecyduje się na dobór konkretnego modelu. Katalogi producentów są systematycznie poszerzane, a więc każdy dopasuje sposób sterowania bramy do własnych potrzeb. To jeszcze bardziej poprawi jego komfort na co dzień.