Hydraulika siłowa, która jest nauką stojącą za maszynami budowlanymi, pozwoliła na wprowadzenie innowacji w przemyśle. Są one wykorzystywane w budownictwie i przemyśle wytwórczym, ponieważ pozwalają na sprawniejsze podnoszenie ciężkich ładunków, dzięki czemu praca jest szybsza i bardziej wydajna. Pompy hydrauliczne są integralną częścią maszyn, na których polegamy każdego dnia, w tym sprzętu budowlanego, pojazdów ratunkowych i ciężkich maszyn – dźwigów lub pras hydraulicznych. Są one wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach do pompowania cieczy i gazów. Warto o nie odpowiednio dbać!
Jak funkcjonuje pompa hydrauliczna? Rodzaje pomp hydraulicznych
Pompa hydrauliczna jest urządzeniem, które przekształca siłę mechaniczną w energię hydrauliczną. Pompa hydrauliczna wytwarza przepływ o mocy wystarczającej do pokonania ciśnienia wywołanego przez obciążenie na wylocie pompy. Jeśli chodzi o wybór pompy hydraulicznej, istnieje wiele możliwości. Pompy można podzielić na kategorie w zależności od ich rodzaju, takie jak pompy zębate, pompy łopatkowe, pompy tłokowe i inne.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp hydraulicznych:
- Pompa zębata zewnętrzna ma dwa koła zębate obracające się na równoległych osiach i oddzielone niewielką szczeliną. Te dwa koła zębate obracają się względem siebie, wymuszając przepływ cieczy wokół zewnętrznej strony kół zębatych i pomiędzy nimi, gdzie zostaje ona uwięziona i przepchnięta do portu wylotowego.
- Pompy łopatkowe wykorzystują mechanizm ślizgowy wykonany z łopatek do pompowania przez nie cieczy. Ciecz zostaje uwięziona w kieszeniach utworzonych przez łopatki i wyrzucona na zewnątrz do portu wylotowego, gdy łopatki przesuwają się na zewnątrz
- Pompy tłokowe wykorzystują tłoki napędzane przez wał korbowy lub płytę krzywkową do przemieszczania medium przez specjalnie zaprojektowane zawory na obu końcach cylindra. Zazwyczaj mają one konstrukcję osiową lub płytową.
- Pompy śrubowe mają wirniki, które zazębiają się ze sobą w celu przemieszczania cieczy pomiędzy nimi poprzez specjalnie zaprojektowane porty.
Awaria pompy hydraulicznej. Dlaczego dochodzi do awarii pompy?
Głównymi przyczynami awarii pomp hydraulicznych są: zanieczyszczenie, kawitacja i nieprawidłowy przepływ.
Zanieczyszczenie jest główną przyczyną awarii pomp hydraulicznych. Powietrze, woda i zabrudzenia w postaci pyłu lub gruzu mogą dostać się do układu hydraulicznego w dowolnym momencie podczas produkcji, montażu, konserwacji lub eksploatacji. Nawet małe cząsteczki mogą spowodować uszkodzenia. Na przykład, pojedyncze ziarno piasku może zarysować powierzchnię pręta cylindra, gdy jest on wystawiony na działanie wysokiego ciśnienia.
Kawitacja jest również częstą przyczyną awarii pomp hydraulicznych. Może wystąpić, gdy małe pęcherzyki tworzą się w płynie z powodu niskiego poziomu płynu lub wysokiego przepływu płynu przy niższym ciśnieniu. Gwałtowne zapadanie się tych pęcherzyków po osiągnięciu ciśnienia atmosferycznego uwalnia energię, która powoduje wżery na powierzchniach metalowych i generuje ciepło. Powtarzające się przypadki prowadzą do erozji powierzchni metalowych, a w konsekwencji do skrócenia żywotności komponentów.
W systemach o wysokim ciśnieniu, w których stosunkowo niewielkie zmiany temperatury powodują duże zmiany objętości płynu, ważne jest unikanie szoku termicznego poprzez zapewnienie, że wszystkie elementy mają taką samą temperaturę przed rozpoczęciem pracy. Pompy hydrauliczne nie powinny być eksploatowane przez dłuższy czas bez obciążenia, ponieważ spowoduje to przegrzanie i może doprowadzić do poważnego uszkodzenia łożysk i uzwojeń.
Czy można naprawić pompę hydrauliczną samemu?
Naprawa pompy jest dość skomplikowanym procesem i jeżeli ulegnie poważnej awarii najlepiej skorzystać z usług serwisu. Natomiast, jeśli chcemy dokonać konserwacji, można z powodzeniem zrobić to samemu. Polega to głównie na wymianie starego oleju i w tym celu należy:
- Ustawić pompę w takiej pozycji, aby można było na niej pracować.
- Zdjąć pokrywę z pompy, odkręcając śruby, które trzymają ją na miejscu.
- Określić, jaki rodzaj oleju hydraulicznego jest używany w pompie i upewnić się, że masz go wystarczająco dużo, aby napełnić ją po czyszczeniu lub wymianie części, które wymagają serwisowania.
- Przed ponownym montażem nasmarować uszczelnienie wału niewielką ilością świeżego oleju hydraulicznego. Dzięki temu montaż wału będzie łatwiejszy i mniej prawdopodobne będzie zniekształcenie powierzchni uszczelniających którejkolwiek z części.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/