Prawda jest taka, że im mniej światła dociera do sypialni, tym lepiej się śpi. Światło zakłóca produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację cyklu snu. Ale co zrobić, jeśli Twoja sypialnia jest ciemna nawet w ciągu dnia? Jest to powszechny problem, ale trudny do rozwiązania, ponieważ typowe przyczyny – za mało okien, okna skierowane na północ, okna zacienione przez drzewa lub inne konstrukcje zewnętrzne – nie są łatwe do naprawienia bez poważnej przebudowy. Ale nie rozpaczaj – nie jesteś skazany na życie w sypialni przypominającej jaskinię, nie musisz też łamać budżetu i zatrudniać wykonawcę. Istnieją pomysły na zbyt ciemne sypialnie i są one są prostymi sztuczkami dekoracyjnymi, które mogą przynieść światło nawet najmroczniejszej sypialni.
Pięć sztuczek, aby rozjaśnić ciemną sypialnię
Wprowadź dodatkowe światło
Jeśli do twojej sypialnia nie dociera wystarczająca ilość naturalnego światła, będziesz musiał sam zapewnić światło. Ale nie myśl, że postawienie małej lampki na nocnym stoliku rozwiązuje problem. Takie oświetlenie tworzy wiele cieni, nadając Twojej sypialni przerażający charakter i pozostawiając przestrzeń poza kręgiem światła lampy tak samo ciemną jak zawsze. Zamiast tego rozświetl swój pokój co najmniej dwoma, a najlepiej trzema źródłami światła.
Zawsze będziesz potrzebować lampy na stoliku nocnym lub przymocowanej do ściany w pobliżu łóżka, a jeśli dzielisz łóżko, będziesz potrzebować lampy z każdej strony. Dodaj do tego oprawę sufitową, jeśli to możliwe – połączoną z wentylatorem sufitowym i uzyskaj podwójną korzyść. Drugą lampę ustaw w poprzek pokoju, najlepiej po przekątnej, od lampki nocnej, taka lampa podłogowa wizualnie uatrakcyjni sypialnię.
Mądrze wybierz kolor ściany
Wydaje się to sprzeczne z intuicją, ale jeśli twoja sypialnia jest ciemna, białe ściany nie są najlepszym rozwiązaniem. Jasne kolory mogą sprawić, że mały pokój wydaje się większy, ale nie są tak świetne w rozjaśnianiu ciemnego pokoju. Białe i inne jasne kolory wyglądają jasno i radośnie kiedy odbija się od nich światło, ale w pomieszczeniu bez wystarczającego oświetlenia nie ma odpowiedniej ilości światła, które mogłoby się odbijać. To wszystko sprawia, że białe ściany nabierają szarego, zacienionego odcienia, przez co pokój wydaje się ciemny i nieciekawy. Zamiast tego dla swoich ścian w sypialni wybierz bogato nasycony kolor farby o średnim odcieniu. Jeśli chcesz, możesz nawet trochę go rozjaśnić. W ciemnej sypialni jasny kolor straci intensywność, a kolor półtonowy będzie wyglądał nieco ciemniej. Głębsze kolory nie zależą od odbijającego się od nich światła; zamiast tego pochłaniają cienie, więc mocne ściany dodadzą koloru i ciepła twojej ciemnej sypialni. Chłodne, nastrojowe, głębokie odcienie zieleni, niebieskiego, szarego, a nawet fioletowego są najlepsze do stworzenia relaksującej atmosfery w sypialni.
Lustra pełnią podwójną funkcję
Duże lustro w sypialni jest koniecznością, niezależnie od poziomu oświetlenia. Jednak w sypialni z niewielkim oświetleniem lustro działa również w celu odbicia światła, a także dodaje blasku przestrzeni, rozpraszając nieco mrok. Jeśli to możliwe, powieś lustro naprzeciwko okna, które wpuszcza najbardziej naturalne światło, aby dalej odbijało się ono w przestrzeni.
Zachowaj czystość zasłon okiennych
Ciemna sypialnia to nie miejsce dla ciężkich zasłon lub zasłon okiennych, które blokują tę niewielką ilość naturalnego światła, które mogłoby dostać się do pokoju. Zamiast tego używaj zwykłych zasłon nad roletami, które można obniżyć w celu zachowania prywatności w nocy, lub używaj samych rolet, aby uzyskać bardziej nieformalny styl. Jasne zasłony będą stanowiły świetny kontrast dla ciemniejszych ścian.
Pościel i akcesoria powinny dodać kontrast
W ciemnej sypialni meble i akcesoria mogą zniknąć w mroku, jeśli nie będziesz ostrożny. Jeśli pomalujesz ściany nasyconym odcieniem środkowym lub jasnym, dodaj kontrast z meblami w średnim wykończeniu i uzupełnij efekt rozjaśnienia pościelą i akcesoriami w kolorze białym lub innym jasnym kolorze. Pozwala to maksymalnie wykorzystać ograniczone światło w pomieszczeniu i zapewnia wystarczający kontrast, aby wnętrze tworzyło interesującą całość.
Pokój, który otrzymuje niewiele naturalnego światła, nie musi być złą rzeczą – pozostaje chłodniejszy w lecie i nie budzi cię jaskrawym słońcem w te szczęśliwe weekendowe poranki, kiedy chcesz długo sobie pospać.
xczaarodzieje sypialni