Hydrauliczny dźwig samochodowy jest rodzajem ciężkiego sprzętu używanego do podnoszenia i przenoszenia ładunków. Żurawie przenośne, czyli HDS-y, opierają swoje funkcjonowanie na układzie hydraulicznym, który znacznie zwiększa ich moc. Urządzenia takie są bardzo często wykorzystywane w branży budowlanej i transportowej. Aby obsługiwać żuraw przenośny, niezbędne jest ukończenie kursu HDS.
HDS to hydrauliczny dźwig samochodowy, który służy zarówno do transportu, jak i rozładunku towarów. Jest bardzo przydatny w branży budowlanej ze względu na duży ciężar używanych tam maszyn, materiałów i narzędzi. Hydrauliczny układ zwiększa moc żurawia przenośnego i umożliwia mu transportowanie przedmiotów znacznie wykraczających poza możliwości innego urządzenia podnoszącego. Silnik pojazdu HDS napędza pompę hydrauliczną, która wywiera ciśnienie na olej lub płyn w układzie hydraulicznym. Z tego względu, że oleju nie można skompresować, siła ta jest przenoszona na siłowniki odpowiedzialne za wykonywanie ruchu danym mechanizmem. Obsługa tego skomplikowanego sprzętu wymaga dobrze wyszkolonego, sprawnego operatora, znającego się na procedurach bezpieczeństwa.
Na czym polega kurs HDS?
Kurs HDS składa się z części teoretycznej i praktycznej. W trakcie szkolenia uczestnicy poznają podstawowe informacje na temat dźwigów samochodowych. Niezbędna jest wiedza w zakresie wszystkich części żurawia HDS, sposobu jego działania i zasad konserwacji. Dodatkowo w trakcie zajęć prowadzone jest szkolenie z zasad BHP i zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach.
Po części teoretycznej prowadzone są zajęcia praktyczne, w czasie których uczestnik uczy się korzystania ze sprzętu i jego obsługi. Szkolenie obejmuje ćwiczenia z bezpiecznego przeładunku, załadunku, przenoszenia i podnoszenia ładunków oraz umiejętność racjonalnego używania hydraulicznego dźwigu samochodowego. Kurs HDS kończy się egzaminem z teorii i praktyki.
Kto może zostać operatorem HDS?
Żurawie przenośne HDS to urządzenia o sporych rozmiarach i dużej mocy. Z tego względu wszyscy operatorzy powinni przejść intensywne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, aby ograniczyć ryzyko wypadków. Do kursu HDS może przystąpić osoba pełnoletnia, która ukończyła 18 lat, posiada przynajmniej podstawowe wykształcenie, dysponuje ważnym prawem jazdy kategorii C oraz nie wykazuje przeciwwskazań do pracy ze sprzętem HDS.
Z kursu HDS powinien skorzystać każdy, kto jest zainteresowany pracą w branży transportowej lub budowlane. Dzięki takim uprawnieniom operator będzie mógł przetransportować towar z jednego miejsca do drugiego, a także zająć się jego załadunkiem i rozładunkiem.