Jak poprawnie ubierać choinkę?

Zgodnie z tradycją choinkę powinno się ubierać w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia. Wiele osób z przystrajaniem drzewka faktycznie czeka do świąt, angażując w to działanie wszystkich członków rodziny. Ubieranie choinki jest frajdą szczególnie dla najmłodszych domowników. Niestety maluchy mają skłonność do kreatywnego ubierania drzewka. Nie zawsze jednak wychodzi mu to na dobre. Może się bowiem okazać, że nadmiar ozdób będzie wisieć tylko po jednej stronie lub lampki będą nierozłożone równomiernie. Jakie zasady zatem stosować przy przystrajaniu bożonarodzeniowej choinki? Co powiesić najpierw – bombki czy światełka?

Jak udekorować choinkę?

Choinka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Zwyczaj jej strojenia zapoczątkowali niemieccy protestanci, a głównym zwinnymi bożonarodzeniowego drzewka był Marcin Luter. Dla protestantów choinka stanowiła symbol życia.

Zwyczaj dekorowania drzewka rozprzestrzenił się na pozostałe kraje Europy. Do Polski tradycja przystrajania drzewek przywędrowała wraz z pruskim zaborem. W tamtym czasie choinki ubierała głównie arystokracja, dopiero później tradycja ta przeniknęła do mas. Na wsiach i w małych miasteczkach choinka pojawiła się dopiero w okresie międzywojennym. Wtedy też choinki na stałe zagościły w południowej i centralnej Polsce. Dziś choinkę odnaleźć można w każdym domu. Pomysłów na jej udekorowanie nie brakuje. W najbardziej klasycznej wersji ozdobiona jest bombkami, pierniczkami drewnianymi dekoracjami, światełkami, łańcuchami. W tym roku w modzie będą zarówno minimalistyczne, naturalne choinki, jak i te glamour, na których znajdą się bombki w ciemnych nasyconych kolorach, ozdoby złote, różowe i czerwone.

Od czego zacząć ubierać choinkę?

Ubieranie choinki powinno rozpocząć się od umieszczenia jej w miejscu, w którym będzie stała przez cały okres świąt. Drzewko należy zabezpieczyć przed upadkiem i zagwarantować mu równowagę i stabilność, a w przypadku żywej choinki możliwość podlewania. Najlepiej choinkę osadzić w stojaku lub donicy. Miejsce, w którym stanie powinno być z dala od źródeł ciepła – warto zachować minimum metr odległości od grzejnika lub kominka. Dobrze jest też unikać stawiania świątecznego drzewka w ciągach komunikacyjnych.

Przed przystrajaniem choinki trzeba ją też odpowiednio przygotować. Wskazane jest oczyszczenie gałęzi (przy sztucznym drzewku z kurze, przy żywym z ziemi i innych zabrudzeń). Dopiero na czyste gałązki powinno się nakładać ozdoby. Przystrajanie zawsze należy zacząć od nałożenia lampek. Można je opleść wokół drzewka do samego czubka lub umieścić światełka z góry na dół, tworząc pasy lub fale. Dzięki temu, że najpierw założy się lampki, łatwiej będzie wieszać pozostałe ozdoby, a dodatkowo nieestetyczne kable nie przysłonią pięknych bombek. Wartą zapamiętania radą jest to, aby przed założeniem lampek na drzewko sprawdzić, czy wszystkie działają.

Świecącą choinkę można przystrajać ozdobami. Wieszając je, należy pamiętać o zasadzie, że duże bombki i dekoracje powinny znajdować się na dole drzewka, mniejsze na górze. Wynika to z tego, że większość choinek na górze ma drobniejsze i rzadsze gałązki stąd też okazałe szklane bombki czy masywne ozdoby nie będą wyglądać na nich dobrze. Nie tylko zaburzają proporcje drzewka, ale i będą wyginać drobne gałązki. Przestrzeń pomiędzy dużymi bańkami należy udekorować ozdobami małymi i średnimi. Pamiętając przy tym, aby większe wieszać głębiej, natomiast mniejsze – bliżej końca gałązki. Jeśli na choince mają zawisnąć pierniki lub cukierki najlepiej powiesić je na końcu, ułatwi to podjadanie.

Na sam koniec dekoracji na drzewko świąteczne nakłada się łańcuchy, ewentualnie włosy anielskie. Nakładanie tych dekoracji powinno się zacząć od czubka i iść spiralnie do samego dołu. Włosy anielskie najlepiej będą prezentować się zwieszone prosto – będą wtedy tworzyć piękne refleksy świetlne. Ostatnim etapem ubierania choinki jak założenie spiczastego czubka lub gwiazdy betlejemskiej, która wieńczy szczyt drzewka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

tapety gdzie można kupić

Znaleziony temat: tapety gdzie można kupić Jak wybrać idealne tapety i meble do swojego wnętrza? Tapety są jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych w naszym domu.

Czytaj więcej »

fotel skórzany

Znaleziony temat: fotel skórzany Jak urządzić elegancki salon z wykorzystaniem mebli skórzanych? Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To tutaj spędzamy czas

Czytaj więcej »

blender projektowanie

Znaleziony temat: blender projektowanie salon, kuchnia, łazienka, dekoracje, meble, oświetlenie, kolory, styl, funkcjonalność. Blender projektowanie – aranżacja wnętrz Projektowanie wnętrz to proces, który wymaga nie

Czytaj więcej »

fotele prl modele

Znaleziony temat: fotele prl modele Fotele PRL – jak odnowić meble z lat 70.? Fotele PRL to nieodłączny element wystroju wnętrz z lat 70. Ich

Czytaj więcej »

stolik quechua

Znaleziony temat: stolik quechua Jak wybrać idealne meble do swojego wnętrza? Wybór odpowiednich mebli do naszego domu czy mieszkania może być trudnym zadaniem. W końcu

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x