Budowa własnego domu to spełnienie marzeń wielu ludzi. Nie jest to niestety prosta inwestycja. Na jej zrealizowanie składa się wiele etapów, które potrafią przysporzyć nie lada problemów oraz wyzwań. Pierwszym i najważniejszym krokiem rozpoczęcia tej inwestycji, jest oczywiście zakup działki spełniającej Nasze oczekiwania. Gdy już zostaniemy szczęśliwymi posiadaczami idealnej działki pod budowę Naszego domu, musimy wybrać odpowiedni dla nas projekt.
Etap ten jest bardzo angażujący, gdyż musimy dobrze zastanowić się i sprecyzować Nasze wymagania, takie jak – odpowiadająca Naszym wizualnym wymaganiom bryła domu, dach, ilość pomieszczeń i ich rozmieszczenie. Kolejną bardzo ważną decyzją, którą powinniśmy podjąć, na jak wcześniejszym etapie planowania budowy domu, jest wybór idealnego sposobu ogrzewania. Jest to najkosztowniejsza z domowych instalacji, zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym. Wybór dostępnych systemów grzewczych jest ogromny i oczywiście musimy się dobrze zastanowić nad wyborem takiego, który będzie spełniał Nasze wymagania i oczekiwania. Jednakże, warto zasięgnąć fachowej wiedzy na temat najbardziej funkcjonalnych systemów grzewczych , takich jak kotły gazowe. Poniżej podane są linki do stron internetowych, zawierające niezbędne informacje.
Czym są kotły gazowe
Kotły gazowe służą do ogrzewania wody zasilającej centralne ogrzewanie oraz dostarczania ciepłej wody użytkowej w domu, w sposób bezobsługowy. Zainteresowanie nim rośnie z roku na rok. Jego wielką zaletą jest to, że jest to dość niedrogi sposób ogrzewania domów oraz korzystne rozwiązanie dla wszystkich dbających o klimat i środowisko. Kolejnym plusem tych urządzeń są ich niewielkie gabaryty, więc idealnie zmieszczą się nawet w małych kotłowniach, można zainstalować je również w korytarzu, łazience, kuchni czy spiżarni gdyż są one bardzo ciche w swojej pracy. Nie można jednak instalować ich w sypialni, gabinecie lub salonie, czyli pomieszczeniach, w których najczęściej się przebywa. Mogą one jednak być ciężkie i ważyć nawet 30 kg. Istnieje podstawowy warunek bezpieczeństwa ich funkcjonowania, czyli niezbędna wentylacja. Oczywiście w przypadku tych nowoczesnych urządzeń ryzyko przedostania się spalin lub gazu do pomieszczeń jest minimalna, to i tak nie wolno ryzykować. Kotły gazowe podgrzewają wodę na dwa sposoby – jednofunkcyjne, w przypadku których woda podgrzewana jest w dużym zasobniku dzięki czemu szybko możemy napełnić ciepłą wodą np. dużą wannę. Drugi sposób to, dwufunkcyjnie – co oznacza, że woda podgrzewana jest tylko w momencie jej poboru.
Jak często dokonywać przeglądu kotła gazowego ?
Aby zwiększyć ekonomiczność eksploatacji kotła gazowego oraz przede wszystkim jego bezpieczeństwo, zaleca się skrupulatne przestrzeganie zasad dotyczących jego przeglądu oraz konserwacji. Na efektywność pracy tych urządzeń oraz ich żywotność ma wpływ prawidłowa eksploatacja oraz natychmiastowa eliminacja wszelkich usterek. Aby nasz kocioł pracował bez zarzutów nie wystarczy jedynie jego przegląd techniczny, najważniejszym jest aby zadbać o jego prawidłową konserwację, czyli czyszczenie. Wymaga się wymieniać dysze olejowe, wkłady filtra wodnego, jeżeli zostały zainstalowane oraz wymianę filtra oleju.
Zaleca się przeprowadzanie przeglądów kotłów gazowych przez serwis pieców gazowych co rok. Jako, że urządzenia te potrafią być bardzo skomplikowane w swojej budowie i wykonane są z bardzo precyzyjnych elementów, nie jest zalecane aby dokonywać ich przeglądu lub czyszczenia samodzielnie. Szczególnie biorąc pod uwagę kotły gazowe, które współpracują z nowoczesnymi urządzeniami sterującymi, gdyż ich demontaż jest niezwykle skomplikowany i wykonany nieumiejętnie może prowadzić do ich uszkodzenia. Szczególną uwagą podczas czyszczenia powinno się objąć kontrolę pompy obiegowej ciśnienia w poduszce gazowej naczynia kompensacyjnego. Zaleca się, aby przegląd kotła dokonywany był przez specjalistyczny zakład posiadający odpowiednie uprawnienia do jego wykonywania.