Domy z bali – dlaczego warto je budować?

Domy z bali – dlaczego warto je budować?

Warto przeczytać

Domy z bali większości osób kojarzą się z zabudową typową na terenach górzystych. Na obszarach tych tradycja budowania domów z bali sięga daleko wstecz, ale nadal pozostaje żywa, czego dowodem są stale widoczne budowy nowych domów z bali. Zobaczmy, dlaczego górale tak lubią domy z bali i poznajmy powody, dla których warto je budować.

Domy z bali – materiał naturalnie ciepły

Domy z bali to domy drewniane, a materiał ten od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne. W domach z bali w zimie jest ciepło, a w lecie chłodno, co doskonale wpływa na komfort ich użytkowania. Dodatkowym atutem domów z bali jest specyficzny mikroklimat, który się w nich wytwarza. Bardzo dobrze wpływa on na samopoczucie osób, które w nim mieszkają. Dzięki temu jest to dom przyjazny alergikom, co warto mieć na uwadze we współczesnych czasach, gdy ich liczba jest coraz większa.

Domy z bali – dla miłośników ekologii

Drugim ważnym aspektem, który na pewno należy wziąć pod uwagę wybierając projekt domu z bali, jest jego naturalność. Drewno jest materiałem ekologicznym, a przy jego produkcji i obróbce nie wykorzystuje się ostrej chemii i środków szkodliwych dla środowiska. Co więcej, jak już wcześniej wspomniano, jest to materiał o świetnych właściwościach termoizolacyjnych, a zatem koszty ogrzewania domu z bali są mniejsze niż wielu domów budowanych w technologii tradycyjnej. Dzięki temu nie tylko znacząco zmniejszają się koszty związane z ogrzewaniem, ale również spada zużycie energii, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Domy z bali – szybka budowa

Argumentem przemawiającym za budową domów z bali jest również czas ich budowy. Jest on zdecydowanie krótszy niż domów w technologii murowanej, bo szybciej wykonuje się zarówno konstrukcję budynku, jak i nie ma potrzeby przerw technologicznych pomiędzy kolejnymi etapami budowy. Domy z bali mają drewnianą zarówno konstrukcję, jak i strop, który po ułożeniu może być użytkowany od razu, co jest niemożliwe w przypadku stropu lanego z betonu.

Czas budowy domu z bali zależy od doświadczenie i umiejętności ekipy budowlanej, a najlepsi budują taki dom nawet w ciągu 2-3 tygodni. Doliczając do tego czas potrzebny na wykonanie instalacji i wykonanie prac wykończeniowych wewnątrz budynku, w domu takim można zamieszkać w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia budowy, co jest niewykonalne w przypadku domów murowanych, wymagających przerw technologicznych pomiędzy kolejnymi etapami prac.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments