Dekoracyjne panele ścienne

Dekoracyjne panele ścienne

Artykuł miesiąca Poradnik

Panele dekoracyjne są bardzo interesującym materiałem do stworzenia indywidualnego i niepowtarzalnego stylu Twojego domu. Różnią się one zarówno składem, jak i wyglądem. Dzięki temu doskonale spełniają swoją główną funkcję elementu dekoracyjnego.

Dekoracyjne panele ścienne

Spójrzmy na kilka rodzajów paneli dekoracyjnych – gdzie można ich użyć, z jakich materiałów są wykonane i jaki efekt wizualny tworzą.

Płyty gipsowe
W tej chwili jest to najpopularniejszy rodzaj paneli dekoracyjnych. Wykonane są z gipsu lub mieszane z innymi materiałami. Płyty gipsowe są wystarczająco mocne, ale nie powinny być umieszczane w miejscach narażonych na częste obrażenia, na przykład w wąskich korytarzach.
Ponadto takie płyty źle znoszą wilgoć, więc będą dobrą opcją dekoracji do gabinetu w salonie, sypialni, ale nie na balkon. Są sprzedawane w dużych kwadratach lub prostokątach. Po instalacji ich łączenia trzeba zaszpachlować i pomalować w wybranym kolorze.

Jednym z ciekawszych opcji są płyty 3D, które w większości wyglądają naprawdę stylowo i trafnie. Możesz ozdobić panelami 3D jedną ścianę, kolumny lub część pokoju – to wystarczy, aby stworzyć ogólne wrażenie.

Panele drewniane
Panele drewniane – do tego segmentu odnoszą się panele zarówno z naturalnego drewna, jak i płyt MDF lub wykonane z płyty wiórowej. Kategorie cenowe tutaj są zróżnicowane. Najtańsze będą z płyty wiórowej, zaś najdroższe z naturalnego drewna. Wygląd takich paneli jest naprawdę przeróżny. Mogą tworzyć jedną całość, który idealnie pasuje do klasycznych wnętrz, i może wyglądać bardzo prosto i zwięźle, z minimalnym detalem lub całkowitym brakiem dodatków.

Panele ścienne z tkaniny
Panele dekoracyjne z tkaniny są specjalnym rodzajem dekoracji ściennej i sufitowej. Są bardzo delikatne i „miękkie” – co można poczuć w dotyku. Tworzone są na zasadzie mebli tapicerowanych – solidnej podstawy, gumy piankowej i tkaniny obiciowej. Kształt i rozmiar mogą być różne i są ograniczone tylko twoją wyobraźnią, możliwościami finansowymi i umiejętnościami wykonawcy.

Najpopularniejsze formy na dziś to kwadraty i prostokąty. Może to być tylko tapicerowana tkanina lub pikowana jeden lub więcej razy. Często takie panele dekoracyjne są używane do dekoracji restauracji i klubów nocnych.

Decydując się na panele ścienne z tkaniny, należy pamiętać by posiadać profesjonalny odkurzacz i odpowiednie środki chemiczne do pielęgnacji materiału.

Skórzane panele
Skórzane panele dekoracyjne zgodnie z zasadą produkcji są nieco podobne do paneli tkaninowych. Osiąga się w nich taki sam efekt miękkości, ale jest to już bogatsza wersja dekoracji ścian. Istnieje możliwość wytworzenia skórzanych paneli tylko na bardzo cienkiej warstwie, bez podbitki.

Skórzane panele mogą być stosowane w salonach, szafkach, sypialniach, korytarzach. Najważniejsze jest to, że miejsce to nie powinno być nadmiernie podatne na zanieczyszczenia. Oczywiście powinno stanowić najważniejszy punkt dekoracji mieszkania. Jeśli zdecydujesz się na te opcję, na pewno będziesz chciał/chciała podziwiać to często jak to możliwe.

zobacz również tapety 3d na ścianę

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
benia
benia
2 lat temu

super to wygląda