Klapy dymowe nazywane są również klapami oddymiającymi i są one niezbędny elementem systemów oddymiających w budynkach. Stosowane w halach produkcyjnych, magazynowych oraz budynkach użyteczności publicznej, również na klatkach schodowych budynków mieszkalnych, czy biurowych, stanowią ważny element systemu oddymiania. Jaka jest ich rola oraz zastosowanie? Zapraszamy do lektury.
Jak są zbudowane klapy dymowe?
Punktowe klapy dymowe składają się z podstaw i pokrycia. Podstawa wykonywana jest z ocynkowanej blachy stalowej, którą od środka można pomalować na kolor RAL. Od zewnątrz należy ją docieplić wełną mineralną lub styropianem i wykonać obróbkę izolacyjną zależną od rodzaju pokrycia dachu. Skrzydło wykonane jest z poliwęglanu kanalikowego w konstrukcji aluminiowej. Grubość poliwęglanu zależna jest od wymaganego współczynnika przenikania ciepła – im grubszy poliwęglan tym wyższy współczynnik przenikania ciepła. Ponadto w pokryciu można zastosować specjalną matę NRO dzięki czemu zyskujemy klasę produktu Broof(t1). Istotnym elementem klapy dymowej jest siłownik. Możemy zastosować siłownik elektryczny na 24V – najczęściej stosowane przy realizacjach klatek schodowych budynków mieszkalnych i biur. Innym rodzajem siłownika jest siłownik pneumatyczny wyzwalany przez topik termiczny i nabój CO2, te najczęściej stosowane są na dachach obiektów o dużej kubaturze, np. na dachach płaskich hali produkcyjnej, hali magazynowej, centrum logistycznym itp. Nasze klapy dymowe wykonujemy każdorazowo na indywidualne zamówienie klienta, dzięki temu możemy dostosować ich wymiar i parametry do określonych potrzeb klienta.
Jaka jest rola klap dymowych?
Klapy dymowe są bardzo istotnym elementem ochrony przeciwpożarowej w budynkach. Najważniejszym zadaniem klapy dymowej w przypadku wystąpienia pożaru jest odprowadzenie dymu oraz innych szkodliwych substancji i ciepła na zewnątrz. Przez zadziałanie systemu oddymiania i otwarcie klap w sytuacji zagrożenia dym, ciepło i szkodliwe substancje w sposób grawitacyjny wydostają się przez klapy co umożliwia sprawną ewakuację ludzi zapewniając strefę wolną od dymu i toksyn. Osoby przebywające w budynku nie są dzięki temu narażone na szkodliwe działanie dymu oraz związane z tym problemy z oddychaniem. Ponadto klapy dymowe pozwalają na zmniejszenie temperatury rosnącej podczas pożaru sprzyjając ewakuacji oraz chroniąc przed poparzeniem ,chroniąc konstrukcję budynku i ograniczając powstałe szkody wywołane przesiąknięciem dymu do różnych elementów i wnętrz pomieszczeń. Dodatkowo podczas codziennego użytkowania zapewniają naturalne doświetlenie światłem dziennym, a przy zastosowaniu dodatkowego osprzętu mogą spełniać funkcję przewietrzającą.
W jakich budynkach stosuje się klapy dymowe?
Klapy dymowe stosuje się w zakładach produkcyjnych, halach magazynowych, centrach logistycznych, centrach handlowych oraz budynkach użyteczności publicznej, budynkach mieszkalnych. Montowane do cokołów metalowych, murowanych czy drewnianych, gdzie dach pokryty jest np. blachą, membraną PCV bądź papą.