Balkon i taras to powierzchnie szczególnie narażone na działanie wody, szczególnie jeśli nie są zadaszone. Systematyczny kontakt tych powierzchni z wilgocią może w krótkim czasie doprowadzić do obniżenia ich wytrzymałości. Sama warstwa płytek nie jest wystarczającą ochroną tych powierzchni, dlatego warto pomyśleć o skuteczniejszym zabezpieczeniu. Profesjonalna hydroizolacja ma w tym kontekście kluczowe znaczenie i jest doskonałym rozwiązaniem dla ochrony przed kontaktem z wilgocią i zniszczeniem konstrukcji. Czym jest hydroizolacja i na który rodzaj się zdecydować?
Znaczenie hydroizolacji i jej rodzaje
Właściwe dobranie rodzaju hydroizolacji płyty tarasowej lub balkonowej to ważny moment. Hydroizolacja stanowi bowiem najskuteczniejszą ochronę elementów konstrukcyjnych przez degradacją pod wpływem działania wilgoci. Odpowiednie dobranie materiałów izolacyjnych jest bardzo wymagające, konieczna jest wiedza specjalistyczna na temat podłoża, na którym mamy zamiar ułożyć hydroizolację. W zależności od tego, jaki materiał znajduje się na płycie balkonu lub tarasu, użyjemy innego rodzaju hydroizolacji. Możemy zatem mówić o hydroizolacji jednokomponentowej, a także o dwóch typach hydroizolacji dwukomponentowej – sztywnej oraz elastycznej.
- Hydroizolacja jednokomponentowa
Hydroizolacja jednokomponentowa jest nazywana również folią w płynie. Ten rodzaj materiału sprawdzi się w przypadku różnych odmian podłoża, uważa się go zatem za uniwersalny i najmniej wymagający produkt. Po dokładnym wymieszaniu preparatu, nakłada się go na ocieplaną powierzchnię – najlepiej za pomocą pacy lub wałka malarskiego- w co najmniej dwóch warstwach. Zachowanie wskazanych przez producentów odstępów czasowych jest konieczne dla dokładnego wyschnięcia produktu i nałożenia kolejnej warstwy. Materiał ten charakteryzuje się niezwykłą elastycznością, za sprawą dodatkowego wzmocnienia włóknami. Producent gwarantuje zachowanie tej elastyczności w temperaturze do -20°C.
- Hydroizolacja dwukomponentowa sztywna
Ten rodzaj hydroizolacji szczególnie się sprawdza na tarasach gruntowych i takim powierzchniom jest głównie dedykowany. W swoim składzie zawiera minerały i tworzywa sztuczne, co stanowi doskonałą ochronę izolowanych powierzchni przed podchodzeniem wody z gruntu oraz przed mrozem. Nie jest szczególnie wymagający, doskonale się sprawdza również na wilgotnych posadzkach betonowych i nie ma konieczności ich wcześniejszego gruntowania. Należy jednak przestrzegać zaleceń producenta przy nakładaniu produktu i pomiędzy warstwami odczekać wskazany czas, dopiero po jego upływie przejść do aplikacji.
- Hydroizolacja dwukomponentowa elastyczna
Ten rodzaj hydroizolacji daje możliwość nakładania nowej okładziny tarasu bez potrzeby skuwania już istniejącej. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze. Aplikacja materiału nie wymaga również wcześniejszego gruntowania. Taką innowacyjność zapewnia unikalna polimerowo – cementowa receptura, zapewniająca dyfuzję pary wodnej. Dyfuzja pary wodnej zapewnia z kolei poprawne wysychanie preparatu. Szybki czas wysychania to duża zaleta preparatu, dzięki niej do klejenia płytek można przystąpić już po kilku godzinach od wyschnięcia ostatniej jego warstwy.