Co to jest rekuperator i jak działa?

Co to jest rekuperator i jak działa?

Warto przeczytać

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła i ponownego jego wykorzystania. Dzięki rekuperatorowi oszczędzamy pieniądze i… czas! Jak to możliwe?

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, która pozwala na odzyskanie ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza i przekazanie go strumieniowi powietrza nawiewanego, przy czym oba strumienie nie mieszają się ze sobą.

Dzięki procesowi świeże powietrze napływające do budynku ma temperaturę zbliżoną do tej, która panuje wewnątrz pomieszczeń. Podgrzanie go do wymaganej temperatury wymaga znacznie mniej energii. Dodatkowo powietrze w zimie może być podgrzewane a latem… chłodzone!

Zasada działania rekuperatora

Mechanizm działania rekuperacji nie jest skomplikowany. Świeże powietrze pobierane jest z zewnątrz za pomocą specjalnej czerpni. Następnie kanałami wentylacyjnymi przepływa do centrali wentylacyjnej, z której – poprzez system filtrów trafia do wymiennika ciepła. Wentylator nawiewowy wymusza przepływ powietrza do zaizolowanych termicznie kanałów, które z kolei rozprowadzają powietrze po budynku. Zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczenia poprzez anemostaty, a wentylator wyciągowy kanałami kieruje je do centrali gdzie w wymienniku następuje odzysk ciepła. Następnie powietrze kanałami dopływa do wyrzutni i jest usuwane na zewnątrz.

Jakie są korzyści rekuperacji?

Jedną z niewątpliwych zalet rekuperacji jest to, że wentylacja odbywać cały czas, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Jest też ekonomiczna i pozwala sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Odzysk ciepła może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 40 procent! Niezawodne rekuperatory dostępne są na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html .

Co więcej, dzięki rekuperacji w domu nie ma nieprzyjemnych zapachów. Jest też mniej kurzu, dzięki czemu możemy zaoszczędzić cenny czas na sprzątaniu i przeznaczyć go na przyjemności.

Przy zastosowaniu odpowiednich filtrów powietrze pozbawione jest pyłków/alergenów, co jest szczególnie istotne w przypadku alergików. Co więcej, można także zastosować filtr, dzięki któremu powietrze w domu będzie pozbawione zanieczyszczeń i szkodliwych pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10.

Rekuperacja to także usuwanie wilgoci z pomieszczeń i brak hałasu, a także większy odczuwalny komfort domowników!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments