Jednym z najczęstszych dylematów inwestorów planujących budowę domu jest decyzja o rodzaju garażu. Do wyboru mamy dwie opcję – garaż będący częścią budynku mieszkalnego oraz garaż wolnostojący. Zastanówmy się, jakie są zalety i wady każdego z rozwiązań.
Budujemy dom – garaż w bryle budynku czy wolnostojący?
Budując dom planujemy zadaszoną przestrzeń na co najmniej jeden samochód. Oczywiście garaż to dla nas także magazyn wszelkich materiałów i narzędzi przydatnych w domu i ogrodzie, ale to samochód zajmie zdecydowanie największą przestrzeń.
I właśnie głównie od tego, czy chcemy mieć ów samochód zupełnie „pod ręką” zależy najczęściej decyzja o typie garażu. Garaż w bryle budynku to w praktyce samochód, do którego w zimne dni wchodzimy nawet nie ubierając kurtki i szalika. Ciepły samochód to zdecydowanie przyjemniejsza podróż do pracy w mroźne dni!
Ale wszystko ma swoje mniej pozytywne strony – garaż w domu to piasek i błoto, które wraz z pojazdem „wjeżdża” prosto do naszych stref mieszkalnych. Zimą to sól i błoto pośniegowe, które musimy zbierać, chcąc nie mieć kałuż i wilgoci w garażu – a ta, w połączeniu z solą drogową, może przecież zagrażać murom.
Garaż wolnostojący to oczywiście przeciwieństwo wszystkich powyższych wad i zalet. Jest zimny, ale brud i kurz pozostaje poza domem. Są i eksperci, którzy wskazują, iż dla karoserii samochodów zimą lepiej jest pozostawiać samochód w zimnym obiekcie, gdzie nie rozpuści się zmrożony śnieg z solą drogową zalegający na podwoziu auta.
Garaż w bryle budynku ma duże znaczenie z punktu widzenia dostępnej na działce powierzchni. Oczywiście, „zabiera” nam część domu, ale nie ingeruje w trawnik czy ogród. Pamiętajmy bowiem, że garaż wolnostojący, to nie tylko sam budynek, ale i obrzeże wokół niego czy instalacje odprowadzania wody z dachu. Zatem efektywna powierzchnia, jaką zajmuje garaż, będzie większa niż on sam. Oczywiście nie musi to stanowić problemów przy większej działce, jeśli tylko takową dysponujemy.
Na koniec zajmijmy się kosztami. Garaż wolnostojący to zwykle dodatkowa płyta fundamentowa oraz oczywiście dach, a także sama konstrukcja i elewacje. O ile te często powstają z drewna (więc są tańsze niż budynek murowany), o tyle pamiętajmy, iż mówimy o czterech ścianach, pełnym dachu czy rynnach. W przypadku garażu w bryle budynku, jego „teoretyczne” mury przynajmniej w części są wewnętrznymi ścianami samego domu. Sam więc koszt metra kwadratowego garażu jest dużo niższy.
Mówiąc o kosztach uwzględnijmy jeszcze także czas ich wydatkowania. Wielu inwestorów zostawia sobie budowę garażu wolnostojącego na czas już po zakończeniu etapu samego domu. Oczywiście, całościowy koszt jest wówczas wyższy, ale rozkłada się na kilka lat. W praktyce również, dopiero po zbudowaniu domu zaczynamy gromadzić stopniowo narzędzia czy akcesoria przydatne na działce – i to dopiero wówczas zaczynamy odczuwać potrzebę posiadania odpowiedniego miejsca na nie.
Jeśli więc chcemy mieć wszystko załatwione za jednym razem, przy okazji budowy samego domu – zaplanujmy garaż w bryle budynku. Chcąc zaś nieco przyoszczędzić na pierwszym etapie – poczekajmy z budową garażu, tym razem wolnostojącego, do momentu ustabilizowania stanu naszego konta po budowie domu.
nie ma jak swój dom