Dobrze dobrana kosiarka to sekret perfekcyjnego wyglądu Twojego ogrodu i zadbanego trawnika. Powinna być wydajna i zapewniać komfort użytkowania. Aby kosiarka lub traktorek ogrodowy mogły służyć nam jak najdłużej, należy zadbać o to, aby ich poszczególne części były jak najlepszej jakości. Jaki akumulator wybrać, aby nasz sprzęt został z nami na lata i nie stracił na swojej efektywności?
Akumulatory – co warto wiedzieć
Największą grupę produkowanych na świecie akumulatorów kwasowo-ołowiowych stanowią akumulatory rozruchowe do silników spalinowych. Obecnie na rynku standardem są baterie akumulatorów o pojemności 12V. Pojemność takich akumulatorów ołowiowych podajemy w amperogodzinach (Ah), natomiast sam prąd ładowania – w amperach oznaczanych symbolem A. Istotną kwestią, na którą powinnyśmy zwrócić uwagę, wybierając akumulator do kosiarki, jest ich biegunowość – prawy+ lub lewy+.
Rodzaje akumulatorów
W przypadku kosiarek ogrodowych i traktorków wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje akumulatorów: akumulator kwasowy (kwasowo-ołowiowy) o pojemności 12V oraz akumulator żelowy (z układem zamkniętym) o pojemności 12V.
Akumulator kwasowy jest rodzajem akumulatora elektrycznego, którego budowa oparta jest na ogniwach galwanicznych, na które składają się: elektroda ołowiowa, elektroda z ditlenku ołowiu oraz około 37% roztwór wodny kwasu siarkowego, który spełnia funkcję elektrolitu. W przypadku akumulatorów kwasowych podstawowy prąd ładowania nie powinien być większy niż 10% całej pojemności akumulatora.
Akumulator żelowy o układzie zamkniętym to rodzaj akumulatora kwasowo-ołowiowego z elektrolitem żelowym. Powstaje w procesie zmieszania kwasu siarkowego z krzemionką. Ten typ akumulatora posiada niewątpliwie więcej zalet niż tradycyjne modele. Przede wszystkim wykazuje większą odporność na wysokie i niskie temperatury, uderzenia czy wibracje. W przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów, akumulator żelowy nie wymaga stawiania go w pozycji poziomej, a sam elektrolit z niego nie wycieka. Ponadto uzupełnianie elektrolitu nie jest w jego przypadku konieczne, ponieważ żel nie paruje. Stąd też bardzo często takie akumulatory nazywa się bezobsługowymi, co zalicza się do ich niewątpliwych zalet. Prąd ładowania akumulatora żelowego nie powinien być wyższy niż 30% jego pojemności, choć tak jak w przypadku akumulatora kwasowego zalecane jest użycie 10% jego pojemności roboczej.
Ponadto bardzo istotnym jest, aby nie mylić pojęcia bateria i akumulator. Baterie, w przeciwieństwie do akumulatorów, po zużyciu nie nadają się do ponownego naładowania.
Pełen asortyment akumulatorów kwasowych i żelowych znajdziesz tutaj: https://ogrodexmilicz.pl.