Wiele miejsc publicznych dostosowywanych jest do potrzeb niepełnosprawnych. W budynkach użytku publicznego konieczne jest, aby znajdowała się w łazience kabina dla niepełnosprawnych, albo osobna toaleta. W każdym przypadku całe wyposażenie musi być dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną ruchomością, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zatem nawet urządzenia, takie jak suszarki do rąk powinny być zawieszone na wygodnej dla nich wysokości. Dlatego dziś przedstawimy 5 rzeczy, których nie powinno zabraknąć w łazience dla niepełnosprawnych.
Po pierwsze: odpowiednio szerokie drzwi
Według danych rządowych szacuje się, że w Polsce żyje od 4 do 7 mln osób z niepełnosprawnościami w różnym stopniu. Ponad 3 mln jest potwierdzonych, czyli posiada orzeczenie o niepełnosprawności, jednak nie wszyscy są rejestrowani, zatem szacuje się, że liczba ta jest nawet dwukrotnie większa, na podstawie Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań z 2011 roku i nawet od 15-20% osób zmaga się z niepełnosprawnościami. To bardzo dużo w związku z tym konieczne jest zadbanie o ich komfort. Jeśli chodzi o toalety publiczne to nie zawsze jest tak jak być powinno, a według przepisów już drzwi prowadzące do jej wnętrza powinny być odpowiednio szerokie. Powinny mieć minimum 90 cm szerokości. Jest to niezbędne, by osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły bez przeszkód wejść do środka. Dodatkowo najlepiej jeśli drzwi posiadają szeroki panel, który można popchnąć lub rękojeść, a nie jedynie klamkę. Wewnątrz należy zadbać, by przestrzeń do manewrowania wynosiła minimum 150 cm na 150 cm.
Po drugie: odpowiednio zamontowane urządzenia w strefie umywalkowej
Jeśli już niepełnosprawny dostanie się do toalety to powinien móc swobodnie korzystać z każdej strefy. W strefie umywalkowej miska umywalkowa powinna być zawieszona na wysokości ok. 80 cm, ważne by osoba siedząca na wózku miała do niej swobodny dostęp. Obok umywalki powinny znajdować się poręcze zawieszone na tej samej wysokości z obydwu stron. Ponadto istotne jest by w zasięgu rąk znajdowały się dozowniki mydła oraz suszarki do rąk. Najwygodniejsze będzie suszarka do rąk FreshTec z bezpośrednim nadmuchem, gdyż korzystanie z suszarki kieszeniowej może być nieco problematyczne, zwłaszcza dla osób poruszających się na wózkach. Dozowniki powinny znajdować się tuż przy umywalce, najlepiej jeśli są to modele bezdotykowe.
Po trzecie: zastosowanie armatury bezdotykowej
Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej armatury umywalkowej. Przydatne są baterie z wyciąganą wylewką z których łatwiej się korzysta, albo jeszcze lepiej bezdotykowe, działające na czujnik ruchu i wyposażone w automatyczny mieszacz wody ciepłej i zimnej. Zastosowanie tego rodzaju wyposażenia w połączeniu z akcesoriami bezdotykowymi zapewnia odpowiedni poziom komfortu dla osób niepełnosprawnych.
Po czwarte: ergonomiczna strefa toaletowa
Wyposażenie toalety również jest bardzo ważne. Miska toaletowa musi być usytuowana na wysokości od 45-47 cm. Ponadto po obydwu jej stronach muszą być dostępne poręcze zawieszone na wysokości od 70-80 cm i posiadające długość od 70 do 85 cm. Dzięki temu łatwiej jest osobie niepełnosprawnej przesiąść się z wózka na toaletę i odwrotnie. Bez takich udogodnień skorzystanie z toalety jest właściwie niemożliwe bez pomocy innych osób. Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych przynajmniej w jednej toalecie publicznej to absolutny niezbędnik regulowany przez prawo budowlane, a także rezolucję dotyczącą praw osób niepełnosprawnych wydaną przez ONZ.
Po piąte: brak progów i antypoślizgowa powierzchnia
Ostatnią kwestią, którą chcemy poruszyć jeśli chodzi o wyposażenie toalety dla niepełnosprawnych jest absolutna podstawa czyli antypoślizgowa podłoga. Zatem konieczne jest zastosowanie nienasiąkliwych materiałów, o nieśliskiej powierzchni. Świetnie sprawdzi się matowy gres albo podłoga żywiczna. Ważne jest również by podłoga była równa bez barier architektonicznych w postaci progów.
Toaleta dla niepełnosprawnych musi być odpowiednio wyposażona. Zagwarantowanie komfortu wszystkim użytkownikom toalety publicznej, niezależnie od stopnia sprawności jest obowiązkiem każdej instytucji i firmy.